W dniach 18-19 czerwca 2024 r. w Depułtyczach Królewskich – na granicy polsko-ukraińskiej, 10 km od Chełma – odbyła się VII edycja Terenowych Targów Ochrony Granic „GRANICE”. Wydarzenie zorganizowane zostało w obiektach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, tj. w budynkach jej Centrum Lotniczego oraz na lotnisku w Depułtyczach. Tegoroczna edycja przypadła w czasie szczególnym, w którym ochrona i obrona granicy staje się najwyższym priorytetem i wyzwaniem. Sprzęt, technologie i sposoby ich praktycznego wykorzystania przez dedykowane służby były głównym tematem targów.

Terenowe Targi Ochrony Granic „GRANICE” to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone różnym aspektom ochrony granic oraz prezentacji społeczeństwu formacji granicznych: Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej i szerzej – Krajowej Administracji Skarbowej, ich zadań, wyzwań oraz współpracy z innymi agendami, instytucjami i formacjami operującymi na granicach. Głównym motywem wydarzenia są ekspozycje sprzętu i technologii stosowanych do ochrony granic, ich praktyczne pokazy w trakcie targów oraz spotkania producentów z funkcjonariuszami formacji granicznych.

W wydarzeniu uczestniczył Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej wraz ze swoimi partnerami, tj.: STEKOP Sp. z o.o., Auto Podlasie Sp. z o.o. i AP Solutions Sp. z o.o.. W czasie targów został zademonstrowany wspólnie opracowany produkt, tj. Załogowo-Bezzałogowy Pojazd TAERO. WITPiS reprezentowali Zastępca Dyrektora – płk dr hab. inż. Mariusz Wesołowski oraz dr inż. Marek Nowakowski.