W dniu 19 września 2024 r., na terenie Instytutu odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Wydarzenie to było doskonałym momentem do refleksji nad historią i sukcesami naszej placówki, której początki sięgają 1927 roku. Od samego początku Instytut odegrał kluczową rolę w rozwoju polskiej techniki wojskowej, przyczyniając się do powstania takich pojazdów jak tankietka TK, czołgi 7TP i 10TP, a w latach późniejszych modernizując m.in. czołgi T-34, T-55 oraz PT-91.
Obecnie WITPiS skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach, takich jak badania nad autonomicznymi pojazdami wojskowymi i systemami sterującymi. W ostatnim czasie zakończono budowę nowoczesnego Centrum Badawczo-Testowego WISŁA, które zwiększyło zdolności badawcze Instytutu oraz możliwości przeprowadzania wszechstronnych testów nowoczesnych pojazdów wojskowych i systemów obronnych.
W bieżącym roku rozpocznie się budowa kolejnego, nowego Centrum Badawczego dedykowanego pojazdom gąsienicowym i czołgom. Jak podkreślił Dyrektor WITPIS płk Michał Ceremuga, Instytut ma na celu: „nie tylko wzmocnienie obronności naszego kraju, ale również rozwój nowoczesnych technologii o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski.”
W swoim przemówieniu dyrektor zaznaczył, iż:
„Przez lata funkcjonowania Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej stał się symbolem innowacyjności i profesjonalizmu w służbie narodowej obronności. Badania prowadzone w Instytucie mają bezpośredni wpływ na zwiększenie zdolności bojowych Sił Zbrojnych RP oraz na bezpieczeństwo naszego kraju. Działalność Instytutu przyczynia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach gospodarki. Wszystkie te działania sprawiają, że WITPiS jest instytucją ważną dla rozwoju polskiej nauki i technologii oraz dla wzmocnienia zdolności obronnych naszego kraju.”
Na koniec płk Michał Ceremuga podziękował wszystkim żołnierzom, pracownikom naukowym i cywilnym za profesjonalizm, oddanie i pracę na rzecz Instytut, które przyczyniają się do tego, iż WITPiS jest jednym z czołowych ośrodków badawczych w Polsce, wspierającym Siły Zbrojne RP w ich misji na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.
Uroczystość odbyła się w podniosłym tonie z udziałem wojskowej asysty honorowej, którą zapewniła 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. generała Józefa Wybickiego. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia za szczególną współpracę i wkład włożony
w rozwój działalności Instytutu.