Nagroda: Defender 2024

Jak co roku, ostatniego dnia trwania Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wręczane są nagrody dla wystawców za innowacyjny produkt, który swoją funkcjonalnością umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności bojowych SZ RP.
Już po raz kolejny Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej otrzymał nagrodę Defender. W tym roku nagrodzonym produktem jest Konfigurowalna Autonomiczna Platforma Wielozadaniowa KUNA. Pojazd „KUNA” powstał we współpracy z CHEMA DS. Sp. z o.o. i Mista Sp. z o.o.

Konfigurowalna Autonomiczna Platforma Wielozadaniowa KUNA to zaawansowany system rozpoznania i wsparcia operacyjnego, zaprojektowany z myślą o potrzebach współczesnych sił zbrojnych i służb mundurowych. Oparty na doświadczeniach z konfliktu w Ukrainie, system łączy technologię dronów powietrznych i pojazdów naziemnych, co umożliwia zdalne sterowanie w trudnym terenie oraz zwiększa zasięg operacyjny i transmisji danych.
Główne komponenty systemu to:

  • Pojazd KUNA: Bezzałogowy, mobilny pojazd lądowy, który może działać autonomicznie lub być zdalnie sterowany przez dron. Wyposażony w czujniki LIDAR, kamery i gąsienice, KUNA potrafi przemieszczać się w trudnych warunkach terenowych i jest konfigurowalny dzięki wymiennym modułom, które umożliwiają przewożenie różnorodnych ładunków oraz integrację z różnymi narzędziami i sensorami.
  • Dron RAVEN: Bezzałogowy statek powietrzny, który wspiera pojazd KUNA poprzez dostarczanie danych, ładunków do 12 kg oraz prowadzenie obserwacji. RAVEN ma zdolność do autonomicznych misji, działa w trudnych warunkach bez dostępu do GNSS i jest odporny na zakłócenia elektroniczne. Oferuje zasięg sterowania do 15 km oraz możliwość lotu przez maksymalnie 1 godzinę.

System oferuje unikalne możliwości w zakresie rozpoznania i wsparcia operacyjnego. Wraz z opracowanymi podsystemami stanowi kompleksową odpowiedź na potrzeby współczesnego pola walki. System wyróżnia skalowalność oraz modułowość. Modułowa, wielozadaniowa struktura może być konfigurowana w zależności od dedykowanych zadań. Wymienne moduły posiadają uchwyty na specjalistyczne narzędzia, zestawy sensoryczne oraz efektory, natomiast moduł transportowy pozwala na przewożenie różnorodnych ładunków, od narzędzi i sprzętu po zasoby humanitarne, co czyni go bardzo przydatnym w obszarze logistyki. Dzięki zaawansowanej współpracy między pojazdem KUNA, a dronem RAVEN, system ten stanowi nowoczesne narzędzie do prowadzenia skutecznych działań w ramach szerokiego spektrum operacji militarnych i specjalnych, od zwalczania terroryzmu po operacje w warunkach wojny hybrydowej.

Nagroda: Lider Bezpieczeństwa Państwa 2024

Podczas XXXII MSPO odbyła się także uroczysta gala wręczenia nagród w ramach 12. edycji prestiżowego Konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2024”. Wydarzenie to Honorowym Patronatem objął Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Pana Jacek Siewiera. Uroczystość zgromadziła czołowych przedstawicieli sektora bezpieczeństwa i obronności, a także ekspertów oraz decydentów z całej Polski. Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej otrzymał nagrodę za innowacyjny produkt – System Analizy Niezawodności Pojazdów SANP, który został opracowany w konsorcjum z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i firmą Jelcz Sp. z o.o..

System Analizy Niezawodności Pojazdów SANP składa się z dwóch części: mobilnej (pojazdowej) oraz stacjonarnej (centralnej bazy danych). System ten ma na celu efektywne zarządzanie danymi w kontekście logistycznym oraz maksymalizację wykorzystania informacji o sprawności technicznej i lokalizacji pojazdów. System nadzoruje eksploatację floty pojazdów WISŁA, rejestrując zdarzenia eksploatacyjne i analizując ich wpływ na uszkodzenia. Dodatkowo, prognozuje dostępność pojazdów oraz wspiera logistykę przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji (AI). SANP jest zgodny z priorytetami badań w resorcie obrony narodowej oraz z technologami NATO w zakresie analizy danych. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje nowoczesne technologie, w tym JAKARTA EE oraz grafowe i relacyjne bazy danych, zapewniając zaawansowane analizy i interfejs użytkownika.