
W dniach 5-8 września 2023 r. w Kielcach odbył się XXXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO).
MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów.
W tym roku na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej można było zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie, jakie między innymi znajdują się lub będą na wyposażeniu polskiej armii. Podczas MSPO firmy zaprezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie sprzętu pancernego i rakietowego, materiałów wybuchowych, sprzętu i materiałów wojsk chemicznych, uzbrojenia i sprzętu lotniczego, a także obrony powietrznej. Ponadto, na tegorocznych tragach pokazano nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć można było artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne, które niezbędne są na współczesnym polu walki. Jak co roku, nie zabrakło również kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych, a Wojskowe Centra Rekrutacji zachęcały do wstąpienia w szeregi WP.
Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej na swoim stoisku zaprezentował:
– System Analizy Niezawodności Pojazdów „JELCZ” będący efektem współpracy konsorcjum w składzie: WITPiS, Jelcz Sp. z o.o. oraz ITWL;
– Autonomiczną Zintegrowaną Platformę Rozpoznawczą „AIRCON” będącą efektem współpracy konsorcjum w składzie: WITPiS, „STEKOP” Sp. z o.o., „Auto Podlasie” Sp. z o.o., „AP Solutions” Sp. z o.o. oraz „JPBC” Sp. z o. o.
– Wielofunkcyjny fotel wyposażony w urządzenie zabezpieczające kierowcę i członków pojazdu specjalnego przed skutkami pionowych obciążeń dynamicznych o charakterze impulsowym – projekt realizowany we współpracy konsorcjum w składzie: INTAP Advanced Technology Sp. z o.o., WITPiS, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.
– Rejestrator parametrów – będący efektem współpracy WITPiS, CHEMA
Nasze osiągnięcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, czego przejawem byłe liczne pytania zadawane przez osoby odwiedzające nasze stoisko.
