16 października 2024 r. odbyło się IV Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych, zorganizowane przez Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojskową Akademię Techniczną (WAT). Od pierwszej swojej edycji wydarzenie B+R+Armia stanowi doskonałą platformę spotkań dla przedstawicieli armii, nauki i przemysłu, których celem jest wspólne działanie na rzecz unowocześniania oraz wzmacniania zdolności obronnych Sił Zbrojnych RP.
Głównymi założeniami tegorocznego forum było wskazanie roli innowacji w rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz konieczności podjęcia zdecydowanych działań przez Ministerstwo Obrony Narodowej w tym kierunku. Zwrócono uwagę na promowanie innowacyjności jako kluczowego elementu budowania i wzmacniania zdolności obronnych kraju. Istotnym celem było także wskazanie potencjału polskich instytucji naukowych i przemysłowych w dziedzinie nowych, przełomowych technologii oraz promowanie zdolności polskiego przemysłu kosmicznego, które mogą zaspokoić potrzeby Sił Zbrojnych w ramach operacji kosmicznych.
Podczas otwarcia wydarzenia gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, odczytał list od Wicepremiera Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, skierowany do uczestników IV Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych RP.
Rektor-Komendant WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, otwierając wydarzenie, podkreślił znaczenie forum dla współpracy międzysektorowej: „Forum Innowacyjności integruje wojsko, przemysł i naukę w wysiłkach na rzecz unowocześnienia i stałego wzmacniania naszych zdolności obronnych”. Zaznaczył również, że regularne spotkania i wymiana doświadczeń między tymi trzema obszarami są kluczowe dla szybkiego reagowania na współczesne problemy oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Ponadto, w panelu poświęconym technologiom podwójnego zastosowania gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że: „technologie podwójnego zastosowania w dużej mierze zdefiniują nasze wyobrażenie Sił Zbrojnych; przełożą się na taktykę, bezpieczeństwo naszych żołnierzy”. Zwrócił uwagę na potrzebę większej otwartości i lepszej komunikacji z innowatorami, aby szybciej adaptować te technologie do środowiska wojskowego.
Z kolei Dyrektor Departamentu Innowacji MON, gen. bryg. Marcin Górka, zauważył, że forum stało się miejscem współpracy szerokiej społeczności, w tym wojska, nauki, przemysłu, administracji publicznej oraz funduszy Venture Capital. Zwrócił uwagę na konkretne efekty tej współpracy, będącej efektem uruchomienia konkursów SZAFIR i PERUN we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz wzmocnienie działalności badawczo-rozwojowej w wymiarze krajowym i międzynarodowym.
W tegorocznej edycji forum szczególne miejsce poświęcono przestrzeni kosmicznej. Paneliści dyskutowali o możliwościach współpracy wojska, przemysłu i nauki w rozwijaniu satelitarnych zdolności operacyjnych.
Forum zakończyło się konkluzją, iż wymiana doświadczeń, współpraca i dyskusje prowadzone podczas wydarzenia przyczynią się do konkretnych projektów, które zwiększą zdolności obronne polskiej armii.
Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej zaprezentował na swoich stoiskach rozwiązania, które powstały w ramach zrealizowanych projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez MON i NCBR oraz we współpracy z kontrahentami w wyniku działań zmierzających do podnoszenia zdolności operacyjnych SZ RP i wdrażania innowacyjnych technologii obronnych.