Podczas konferencji Eksplobalis_2024 firma Rosomak S.A. w trakcie pokazu statycznego zaprezentowała Lekki Pojazd Rozpoznawczy LPR Legwan, a jego oficjalny pokaz dynamiczny odbył się w dniach 4-5 czerwca 2024 r. w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS).

Lekki Pojazd Rozpoznawczy Legwan jest pojazdem o wysokich możliwościach terenowych, z układem napędowym 4×4, przeznaczonym do transportu 4 żołnierzy wraz z ich wyposażeniem indywidualnym i specjalistycznym, w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Pojazd zapewnia wymagany przez SZ RP poziom ochrony balistycznej oraz wyposażony jest w obrotowy uchwyt (obrotnicę) umożliwiający montaż karabinu maszynowego lub automatycznego granatnika, co umożliwi w trakcie realizacji zadań prowadzenie ognia z LPR przy zapewnieniu ochrony załogi. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 225 KM oraz posiada w pełni niezależne zawieszenie na wszystkich osiach. Nowoczesność konstrukcji podkreśla zastosowanie ośmiostopniowej, automatycznej skrzyni biegów. Pojazd wyposażony jest także we wszystkie atrybuty typowe dla wojskowej maszyny wysokiej mobilności, tj.: system centralnego pompowania kół oraz system run-flat umożliwiających jazdę po przestrzeleniu opon.

Latem br. pojazdy LPR Legwan przejdą badania trakcyjne i testy weryfikujące spełnienie zadeklarowanych charakterystyk taktyczno-technicznych w celu uzyskania homologacji.
W ramach testów jeden z pojazdów zostanie poddany ostrzałowi, aby potwierdzić jego odporność balistyczną. Miejscem, w którym zostaną wykonane wyżej wymienione badania pojazdu będzie nowopowstałe Centrum Badawczo-Testowe WISŁA Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, centrum przeprowadzi kompleksowe testy i weryfikacje pojazdów LPR Legwan. Należy dodać, iż dzięki zaawansowanym metodom badawczym prowadzonym w WITPiS, polskie Siły Zbrojne dysponują sprzętem o najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa, co sprzyja podnoszeniu zdolności operacyjnych Wojska Polskiego i obronności kraju.